Proč pracuju zadarmo - a vy byste měli taky

05.11.2017

Řada lidí má pocit, že zadara může makat jen student, sluníčkář nebo úplnej debil. Nejste ani jedno a dobrovolnictví vám přijde dost hippie? Tenhle článek je přímo pro vás.

Pokud posíláte peníze na charitu, dobře děláte a s chutí v tom pokračujte! V tomhle článku spíš mluvím o tom, že je fajn taky zvednout zadek a zapojit se do pomoci jinak než převáděním čísílek na transparentní účet.

Dobrovolnictví neznamená pouze pomoc indickým sirotkům, utírání slin postiženým nebo kydání hnoje na bio farmě. Můžete mít nadále svoji hypotéku, kupu dětí a kabelku Michael Kors a dokonce zůstat sedět u počítače v pyžamu... a přitom pomáhat potřebným.

Třeba zrovna tím, že jste právník nebo rozumíte SEO. 

Možná tak uděláte líp, než kdybyste se snažili pomoct svýma levýma rukama.

Co máte na výběr?


Klasické offline dobrovolnictví, například:

 • Jednou týdně chodíte pomáhat do hospicu.
 • Doučujete matiku 12letou slečnu z chudé rodiny.
 • Nakoupíte psí granule do útulku a dovezete jim je.
 • Místo proflákaného víkendu jedete stavět chatku, třeba s TamJdem.

Virtuální on-line dobrovolnictví, například:

 • Vytvoříte super leták na akci pro vozíčkáře.
 • Projedete korekturou měsíčník pro sluchově postižené.
 • Postaráte se psímu útulku o FB reklamu, aby jejich vyhrazené peníze nepřišly vniveč.
 • Nafotíte nebo upravíte fotky, aby propagace linky pro týrané ženy vypadala k světu.

Proč jít do (online) dobrovolnictví?

Srazí vám to hřebínek

Pokud máte pocit, že vás zná celý český FB a vaše práce mění dějiny, zavítejte někdy do domova důchodců, komunitního centra nebo psího útulku. Rázem přijdete na to, že počty lajků jsou všem úplně putna. Vaše zažranost do práce, tabulkové úspěchy a motivační poplácání na srazu freelancerů jsou pozlátkem, kterým se rádi necháváme ukolébat.

Přestanete se smát neziskovkám

Profesionálové mají tendenci kroutit hlavou nad prací jiných, kteří ji nezvládli tak dokonale jako oni. Odsuzují mizernou grafiku, neúčinný mailing nebo neaktivní Facebookovou stránku. Ano, spousta neziskovek a spolků patlá svoje weby a propagaci na koleni. A dělají to z jednoduchého důvodu - jejich hlavní pozornost směřuje k opravdové pomoci. Když vy přidáte ruku k dílu, možná začnete lidské/profesní nedokonalosti vnímat s větším pochopením. A taky tím oddálíte fázi profesně-narcistického debilismu.

Vypadnete ze své sociální škatulky

Vysokoškoláci pečou s vysokoškoláky, Pražáci s Pražákama, vegani s veganama... Jistě že přirozeně tíhneme k těm, se kterými sdílíme hodnoty a koníčky. Je totiž strašně jednoduché zapadnout mezi "svoje" lidi a posuzovat podle nich zbytek světa. Trocha získané empatie vám bodne při komunikaci s klienty nebo přemýšlení o cílové skupiny. Za kontakty získané mimo vaši komunitu budete líbat ruce sami sobě.

Dostanete nadhled

Zpozdil se váš balíček z AliExpressu. Váš web visí v Google vyhledávači na pátém místě (a co teprv ten Seznam!!). Ehm ehm, vítejte v problémech "rozvinutého" světa. Nespočet lidí by bylo vděčných za to, kdyby je mohly rozladit stejné věci jako vás.

Vyzkoušíte si nové věci

Jste grafik koketující s UX, ale své pokusy se ještě bojíte nacenit? Řada webovek je tak mizerná, že na nich nemáte co zkazit. Takže se jim klidně nabídněte s pomocí. Když se dílo podaří, získáte referenci a sebevědomí nabídnout své služby dál.

Začnete líp makat

Pravidelná pomoc vám posiluje vůli a výdrž. Protože ty slíbené 2 hodiny pro neziskovku vám ukousnou dost energie a pozornosti. Abyste to všechno stihli, nutně si pohlídáte efektivitu práce - a pořádně kopnete do vrtule. Také získáte přesah do jiných oblastí, než je zaměření vaší práce.

Děláte smysluplnou činnost/hobby

#slunickar #seberozvoj Nedělám si iluzi, že najdete smysl života v třídění odpadu nebo utírání zadků (a jestli, tak jen dobře!). Jen říkám, že pocit něčeho užitečnýho je k nezaplacení. Myslím, že dobrovolničení může být skvělá prevence proti nasranosti středního věku. A asi je fajn se na sklonku života ohlídnout a vidět, že jste pro svět udělali něco dobrýho.

Stejně na tom Facebooku sedíte...

Přiznejte si, že se stejně kopete do zadku, hledáte zástupný trable a zábavy typu impulzivní nákupy v Zootu. Dobrovolnictví vám zahýbe životem příjemným způsobem.

Proč nedělat online dobrovolnictví

Přes den ťukáte do počítače, večer ťukáte do mobilu a ve volném čase byste ještě pomáhali dalším ťukáním. Záslužné to je, nicméně si duševně moc neodpočinete. V tom je klasické dobrovolnictví typu "zvednu-zadek-a-jdu" přínosnější. Dělat něco jinýho, novýho a OFFLINE vás osvěží víc než all inclusive dovolená.

Já (Pražanda jak poleno) si před pár lety božsky odpočinula, když jsme s kamarádkou odjely na farmu. U čištění výběhů, krmení zvířat a dojení koz vás online trable nedostihnou (víc popisuju ve článku na TravelBibli). Naštěstí také firmy zjišťují, že manuální prospěšná činnost uvolňuje nerva a stmeluje kolektiv - a ustupují od stupidních teambuildingových her.

Rizika dobrovolnictví (the dark side)

 • Vykořisťování. Znáte to s tím podaným prstem a ukousnutou rukou? Některé neziskovky mají slušný budget na to, aby platili alespoň malý obnos za vaši profesionální práci. Každopádně si hlídejte, aby vás v přílivu "vděčnosti" nestrhali. Chce to hranice a říct zavčas ČAO, když narazíte na vyžírky.

 • Náckovství. Přezíravě hledíte na lidi, kteří používají igelitové pytlíky a plastová brčka. Rozebíráte lidská práva s kýmkoliv, kdo je vůbec ochoten naslouchat. Kamarádům popisujete, jak kvůli jejich jogurtu trpěla kravička i telátko (aniž by se ptali). Takže STOP! V zájmu vás, vašeho okolí a neziskovky toho nechte. Světu nepomáháte a jen ho totálně otrávíte... a to přesně nechcete. No interest, no change.

 • Vytloukání klín klínem. Nebetyčný počet lidí se pouští do dobrovolničení, protože hledají sami sebe/začínají od nuly/řeší svoje trable. Vždycky to tak bylo a bude. Jen od dobrovolnictví neočekávejte terapii svých vlastních trablů. Ostatní sotva obohatí vaše porozchodová depka. Bez ohledu na vaše srovnané priority se stejně objeví tématko, které v sobě nemáte úplně pořešené...

 • Vyhoření aneb syndrom matky Terezy. Když se plně odevzdáte dobrovolnictví a získáte pocit, že změníte svět a hlavně lidi (!), stopro si narazíte čumák. Bohužel jsem měla příležitost přihlédnout, jak naprosté špičky svého oboru vyhořely v dobrovolnictví jak sirka a svou frustraci přenesly do vlastního života a zaměstnání. Skvělou prevencí vyhoření jsou supervize, tedy práce s terapeutem, které nabízí každá slušná instituce se sociálními pracovníky a dobrovolníky.

Které neziskovky a spolky obdivuju

Člověk v tísni
Protože makají tolik let bez ztráty kredibility. Protože dělají naprosto profesionální práci. Protože Šimon.

Kočičí přání
Koupit pračku do útulku nebo přispět kotěti do misky? To mi dává větší smysl než sponzorovat další album punkrockové skupiny na Hithitu.

Sananim

Za ta léta vypracovali skvělý systém péče o drogově závislé, od terénních pracovníků po doléčovací zařízení. Pracuje tu moje spolubydlící Lucka, která je zdárným příkladem toho, když člověk najde svůj důlek.

Nadační fond Veroniky Kašákové

Než darujete další hračky do dětského domova, zamyslete se, jestli raději neinvestovat do budoucnosti těchto dětí. Veronika byla jednou z nich a teď pracuje na posílení samostatnosti a sebevědomí dospělých z děcáků. Protože k čemu je vám materiální dostatek, když vylezete do světa a pečení holubi už nelítají rovnou do huby...

Lata

Necelé dva roky jsem u nich byla "starší ségrou" dospívající slečně, která za naši společnou cestu udělala obrovský pokrok. Dost mě tu nadchli svojí péči o dobrovolníky i klienty, takže doporučuju, kudy chodím. Koukněte, jestli zrovna neshánějí další dobrovolníky »

Trash Hero

Sbírají odpadky z pláží a měst.. a hlavně šíří osvětu, jak omezit spotřebu odpadu nebo jak z hromady bordelu vytvořit něco užitečného. Život tomu chtěl, že teď spravuju Facebook jejich české a pražské pobočce. Taky chodím uklízet a mimo jiné sháním hrdinu, který přiloží ruku k dílu grafikou či překladem.

Jaké tipy bych chtěla dostat, když jsem začínala dobrovolničit?

 • prozkoumat český web pro virtuální dobrovolníky UmsemUmtam.cz

 • prohlídnout si příležitosti na Dobrovolnik.cz nebo ty mezinárodní na VolunteerMatch.org

 • kouknout kritickým okem na "dobročinné" akce typu Nakup víc oblečení, přispěješ na děti v Africe

 • ptát se, jestli je vaše pomoc vůbec potřeba (ať v záchvatu dobroty něco nepoděláte)...

 • ... a hlavně nemít velký oči, že máte milión hodin navíc. Protože nemáte.

Možná nemáte být dobrovolník...

Řešíte rozvod/dítě/pracovní nátřesk? Tak se vykašlete na záchranu světa. Je dost dobře možný, že virtuální nebo klasické dobrovolnictví teď do vašeho života nepatří.

Mně by prostě jenom potěšilo, kdybyste si po dočtení článku dali pár minut k zamyšlení, jak na tom teďka jste. Je pořádku, když zůstanete mimo neziskový sektor, ale například vyřadíte ze života lidi a věci, co vám zabírají čas a energii. A kdo ví, třeba začnete pomáhat kolemjdoucím babičkám. Nebo si najdete prostor i na trochu veřejného dobra.


Líbilo? Sdílejte tento článek na svém Facebooku, ať se lidi dozví o on-line volunteeringu. Díky!

Přečtěte si také

 

Jak na první pohled poznáte, že trpíte nízkým sebevědomím v podnikání a že se bojíte propagovat sami sebe? A proč pak mají návštěvníci vašeho webu pocit, že s nimi hrajete na schovku?

Bylo by bláhové si myslet, že se náš nový copywriter rovnou pustí do psaní - ze všeho nejdřív totiž potřebuje získat souvislosti. Jak funguje firma a v čem je tak speciální? V čem je háček a kde to nejvíc vázne? Čeho vlastně chcete textem na webu dosáhnout (nebo jestli se na to teprv musí přijít)? Co všechno obsahuje váš...